Cerec

Cerec Sistemi Nedir ?

Teknolojinin ilerlemesi ile beraberinde boy gösteren Cerec sistemi bilgisayar aracılığı ile dişin tasarlanması ve yanı zamanda CNC kullanılması demektir. Dijital ölçü alma olarak değerlendirilen cerec sistemi, CAD metodu aracılığı ile sadece tek seferde porselen bloklar kullanılır. İşleme alınan bu uygulamada full seramik kron, lamina ve inlaylar tek seferde yapılmaktadır. Cerec sisteminde yer alan porselen kaplamalar yapılmaktadır. Aynı zamanda dolgu, lamina ve köprü işleminin de uygulamaya alınmasını öngören Cerec sisteminin birden fazla avantajı vardır. Sadece tek randevu aracılığı ile hizmetin ön plana çıkmasını sağlayan cerec sistemi aynı zamanda tedavi sürecini kontrol altına alarak hızlı çözüm olanağının gerçekleşmesini destekler.

Ölçü kaşığını arka plana alan cerec sistemi dijital görüntü alımının gerçekleşmesini öngörür. Garantili sterilizasyon güvenirliği ile tanınan cerec sistemi aynı zamanda geniş metaryel seçimine de sahiptir. Cerec resterasyonunun sahip olduğu ilk aşamada cerec pudrası kullanılır ve sistem ölçüm yapmaya hazır hale getirilir. Dijital kamera aracılığı ile 3 boyutlu ölçünün alınmasını sağlayan cerec sistemi ağzın sahip olduğu anotmik yapıya göre hazırlanılır. Bu işlem sonrasında diş hekiminin isteğine bağlı kalınarak birkaç estetik değişim yapılabilir. Kazma ünitesine gönderilen diş kesilir ve diş renk belirleme cihazı aracılığı ile tespit işleminin gerçekleştirilmesi sağlanır. Son aşama da ise işleme alınan dişin makyajı ve cilalanması gerçekleştirilir. Yaklaşık 10 dakika süren bu süreç sonunda cerec sistemi sonlandırılır. Geçici diş uygulamasının ortadan kalkmasını sağlayan cerec sistemi aynı zamanda zamandan da tasarruf etmenize olanak tanır. Tedavi adımlarının ilk aşamasında dijital ölçü kullanılarak ölçü alınır ve renk tespitine göre blok seçimi gerçekleştirilir. Renge uygunluk gösteren blok seçiminin ardından , blok cihaz ile buluşturulur ve tasarlanan dişin kesimi için üniteler hazırlanır. Miling ünitesinden alınan dişin cilalanması gerçekleştirilerek tüm adımlar sonlandırılır. Cerec sistemi kırılmalara karşı oldukça güçlüdür. Bilgisayar probu aracılığı ilw dişin fotoğrafını çeken cerec sistemi aynı zamanda zaman kaybını önleyerek sadece tek bir seansın ön plana çıkmasına kaynaklık eder.

Zirkon Porselen, Cerec

Ön dişlerin ön yüzlerine yapılan “Veneer”lerde ve kullanılan “Metal Desteksiz Porselen” tipine göre kısa-uzun köprülerde başarıyla kullanılabilmektedir. Avantajları; 1. Mükemmel estetik, 2. Mükemmel kenar uyumu, 3. Dayanıklılık, 4. Biyolojik uyumluluk.

Laminate Veneer:Estetik diş hekimliği yöntemlerinden biri olup tırnak kalınlığında, istenen renk, boy ve formda özel olarak hazırlanmış bir porselen tabakasının dişin ön yüzüne yapıştırılması tekniğidir. Bu yöntemde, porselen kron uygulamasından farklı olarak dişin tümü kesilip küçültülmüyor. Bunun yerine sadece ön yüzden çok ince bir diş tabakası kaldırılıp, uygun renk ve şekilde hazırlanan laminate tabaka (laminey, lamine ya da lamina olarak da bilinir) dişin ön yüzüne yapıştırılıyor. Görünüşünüzü olumsuz yönde etkileyen birçok diş bozukluklarında mükemmel bir kozmetik çözümdür. Laminat kaplamalarda temel olarak estetik sorunları olan ön dişlerde, porselenden hazırlanan tabakanın dişlerin ön yüzlerine yapıştırılmasıyla bu sorunların giderilmesini amaçlayan bir tedavi şeklidir. Çoğu durumda sağlam yapıları ve bozulmayan renkleriyle dişlere doğal bir güzellikle birlikte, doğal bir işlev kazandırmak için yeterlidir.

Hangi Durumlarda Uygulanır?
1. Dişlerin aralıklı olduğu durumlarda aralıkların kapatılmasında;
2. Çarpma sonucu dişlerin kenarlarında oluşan kırıkların tedavisinde;
3. Diş beyazlatma yöntemlerinin yeterli olmadığı aşırı koyu renkteki dişlerde;

Cerec Sistemi Ne İşe Yarar ?

Cerec sistemi porselen restorasyonların yani porselen, laminate ve kronun bilgisayar aracılığı ile sistemlendirilmesidir. Cerec sistemi aracılığı ile işleme alınan uygulamalarda restore edilecek olan bölgenin ölçüsü alınmamaktadır. Bilgisayar probu aracılığı ile fotoğrafların çekilmesini öngören cerec sistemi kullanacağı blogu bilgisayara yerleştirerek illiüstratifin hazırlanmasına olanak tanır. İşleme alınan restorasyon laboratuar aracılığı ile cilalanmasının ardından hasta ağzı adaptasyona hazırlanmaktadır. Yaklaşık 2 -3 saat gibi kısa zaman zarfı sonrasında problemi çözüme kavuşturan cerec sistemi kullanım açısından da uygunluk sağlamaktadır. Zamandan kazanç sağlayan cerec sisteminde tekrar seanslarına ihtiyaç kalmamaktadır.Cerec sisteminde kullanılan zirkon malzemesinin biouyumluluğu oldukça yüksektir. Kırılmalara karşı direnç gösteren cerec sistemi 1985 yılından bu zaman zarfına kadar 8 milyondan fazla hastayı iyileştirmiştir. Klinik çalışmaları aracılığı cerec sistemini işleme alan diş hekimleri geleneksel ölçüleri ön plana almaktadır. 3D ağız içi kamera aracılığı ile ağzı tarayan bu sistem sonrasında olağan silikon ölçülerinin gerekliliğini arka plana alır. Sert porselen ile saniyeler içinde frezlemeyi öngören cerec sistemi diş ve dolgu gerekliliğinin de ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Uzun bekleme süresini reddeden cerec sistemi sadece tek randevuda olumlu sonuçların elde edilmesini öngörür. Tedavi süresi öncesinde CEREC’in sahip olduğu üstünlükleri incelemelisiniz. Olağan çürük yapıları dişten uzaklaştırdıktan sonra işleme alacağınız CEREC kamerası kısa zaman zarfında 3 boyutlu görüntünün elde edilmesini sağlar. Uygulamaya alınan CEREC ünitesi dizayn edilebilme özelliğine sahiptir. CEREC frezleme işlemi porselen blok ile üretilmektedir. Kısa zaman zarfında hazırlanılan restorasyon dişe yapıştırılarak işlemlerin sona ermesini desteklemektedir. Sadece tek seansta olumlu sonuçların alınmasını öngören cerec sistemi optik ölçüm kamerasını kullanarak görüntünün elde edilmesini destekler. Kısa zaman zarfını hedef alarak olağan problemleri çözüme kavuşturan cerec sistemi sahip olduğu 3 boyutlu görüntüsü ile hayal edilen restorasyonun gerçekleşmesini öngörür. Sizler de cerec sistemini işleme alarak olağan diş probleminizi kısa zamanda çözerek sağlıklı gülüşlerin elde edilmesini sağlayabilirsiniz.

Cerec Sistemi

Cerec bir bilgisayar sistemidir. Alınan 3 boyutlu ölçü bu bilgisayar ortamına aktarılır. Sanal ortamda yapılacak olan dolgu, zirkonya, empress kaplamalar bu sanal ortamda dizayn edilir.

Dizayn işlemi bittikten sonra üretim aşamasına geçilir. Üretim Cerec’in 3 boyutlu yazıcısı ile  özel millerle kazılarak yapılır. Porselen, zirkon, kompozit esaslı tüm diş kaplamaları veya dolguları bu üç boyutlu yazıcı ile üretilir ve ağıza uygulamaya hazır hale getirilir.

Tek seansta diş hekimliği. CEREC, tek bir randevuda hastaya özel tamamen seramik restorasyonlara yönelik bir CAD/CAM sistemidir. CEREC sayesinde, hem kendiniz hem de hastalarınız için istenilen sonuçlara hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşabilirsiniz: estetik restorasyonlar.